Yaşam

ARILARDA YUVA TEMİZLİĞİ

Tarafından yazılmıştır admin

Arı, zar kanatlılar takımına ait olan Apoidea familyasını oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir. Bal arısı ise predatör böcek yiyen familyanın bir alt üyesidir. Bal arısı; kraliçe arı, erkek arı ve işçi arılardan meydana gelmektedir. Bilindiği üzere tüm yavruları kraliçe arı yapar. Eğer yumurta döllenmiş ise bu yumurtadan işçi arı veya kraliçe arı; yumurta döllenmemiş ise yumurtadan erkek arı çıkacaktır. Bu arada, döllenen yumurtadan çıkacak olan işçi arı veya kraliçe arı oluşumunu etkileyen faktör ise beslenme farklılıkları olacaktır. Yani beslenme şekli sonucu ya kraliçe yada işçi arı meydana gelecektir. Arı yumurtaları hemen hemen 3 gün içinde gelişerek, kurt şeklinde arı larvalarına dönüşürler. Larva halinde iken gözleri, bacakları kanatları yoktur ve beyaz renktedirler.

Arıların kovanları arılar için oldukça önem taşımaktadırlar. Malum onlar için ev görevi görür. Arıları yağmurdan, aşırı sıcaktan ve soğuktan, rüzgardan korur. Arılar için ideal kovan su kaynağına yakın yerde olmalı, yerden 30-40 cm yüksekte ve temiz olmalıdır. Arıların ve larvaların beslenmeleri de oldukça önemlidir. Bunun için çiçek tozu(polen), nektar ve su gereklidir. Çiçek tozu veya polen denilen madde; ham protein ve su açısından oldukça zengindir.

Arılar için kovan ve beslenme durumu oldukça önem arz eder. Çünkü; tabi veya suni beslenmenin eksik yetersiz olması sebebi ile yada kovan ve ekipmanların bakımında hijyenik tedbirlere uyulmaması yahut hata yapılması ile hastalık bulaşması, yayılması ve akabinde kolonilerin sönmesi kaçınılmaz olabilir. Eğer kovan havasız ve nemli ise farklı mantar, virüs ve bakteriyel hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlanmış olur. İşte bu gibi sebeplerinde etkisiyle bal arılarının larvalarında Amerikan yavru çürüklüğü hastalığına (bozuk yavru hastalığı) yol açan bir bakteri olan Bacillus lorvae ile enfekte olur. Bu hastalığın bulaşması ağız yolu ile olmaktadır. İşçi arılar ağızlarıyla getirdikleri besinleri kovandaki gözlere bırakırlarken, farkında olmadan bakteri sporlarını da bırakmaktadırlar. Bazı zararlı böceklerde kovandan kovana geçerken bu hastalığı taşıyabilmektedirler. Yani larva yiyeceklerinde bulunan sporları emerek enfekte olur. Bu bakteri larvanın orta bağırsağına yerleşir ve çimlenir, çoğalırlar. Enfekte olan larva kararır ve ölür. Her ölü larva 100 milyon kadar ölü spor içerebilir.

Kesin tanı için laboratuvar analizi gereklidir. Ancak iyi bir arıcı birkaç gözlem ile buna karar verebilir. Ölü larvaya bir kürdan veya dalla dokunulduğunda yapışmış olacaktır. Bu durumun kendine özgü bir kokusu vardır ki kovan açıldığında deneyimli bir arıcı bu hastalığı tespit edebilir.

Sporların çimlenmesini ve çoğalmasını önlemek için ilaç tedavisi mümkündür. Kovan parçalarını sıcak parafin mumu veya %3 sodyum hipoklorit çözeltisi(çamaşır suyu) içine daldırmak bu sporları zararsız hale getirir.

Arıların bu hastalıkla ilgili kendi mücadelesi ise şöyle olmaktadır. Hastalık, işçi arıların bir bölümünün hijyenik davranışları ile kontrol edilebilir. Enfeksiyonla savaşmak için, işçi arılar enfekte olmuş larvaları içeren hücreleri açarlar ve kovanı onlardan temizlerler. İşçi arıların hijyenik davranışlar sergilediği kovanlar enfeksiyona dirençlidir. Ancak, hijyenik davranışı göstermeyen işçi arıların bulunduğu kovanlar enfeksiyona oldukça hassastır.

Bildiğimiz gibi birçok kişinin geçim kaynağı arıcılıktır. Arı kolonilerinin özellikle de insandan kaynaklanan bütün olumsuzluklardan arındırılması, bu işi yapan ve yapacak olan herkesin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: