Nedir Tarihçe

PANZEHİRİ KİM BULDU?

Tarafından yazılmıştır admin

Panzehirler, zehirli hayvanların zehriyle mücadele etmek için kullanılır. Bazı hayvanlar avlarını öldürmek veya felce uğratmak için öldürücü zehir salgılar.

Panzehri kim icat etti?

Amerikalı Henry Sewell ilk panzehri 1880’li yıllarda üretti. Fransız Albert Calmette ise insanlar üzerinde başarıyla uygulanan ilk panzehri 1890 yılında üretti.

Panzehrin tarihçesi

Henry Sewell 1880’li yıllarda güvercinlere düşük dozlarda çıngıraklı yılan zehri enjekte etti ve aşamalı olarak zehrin dozunu artırmaya başladı. Güvercinler ölmedi, çünkü kanlarındaki çıngıraklı yılan zehrine karşı direnç göstermelerini sağlayan bir şey üretmişlerdi. Buna panzehir adı verildi.

Albert Calmette ise benzer deneyleri atlarla yaptı ve at kanından panzehir elde etti. Bulduğu panzehir insanlar üzerinde ilk kez 1890’lı yılların ortalarında başarıyla uygulandı.

Panzehir nasıl çalışır?

Panzehir tutkal gibi davranır. Kanınızdaki zehre yapışır ve etki göstermesini engeller. Vücudunuz zehirle savaşmada yeterli panzehir üretemediğinde panzehir enjeksiyonuna ihtiyaç duyarsınız.

Panzehir hangi zehirden üretilmişse sadece o zehre karşı savaşır. Eğer ısırılırsanız sizi ısıran hayvanın nasıl göründüğünü hatırlamaya çalışın. Bu sayede size hangi panzehrin verileceğini seçmede doktorlara yardım etmiş olursunuz.

Calmette, ürettiği kobra panzehrinin bütün yılan sokmalarında işe yarayacağına inanıyordu. Kobra zehrini zehirli yılanların çok olduğu ülkelere gönderdi fakat yanıldığının anlaşılması kısa sürdü. Bilim insanları, farklı birçok hayvan türü zehirlerine karşı savaşacak tek bir panzehir bulmak için günümüzde de çalışmaya devam ediyor.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: