Nedir Sağlık Son Makaleler Yaşam

PARANOYA NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Paranoya bir ruh hastalığıdır. Daha çok yaşlılarda görülür. Hezeyanlarla başlar ve gittikçe ağırlaşır. 

Hastalığın başlangıcında, hastada hemen herkesi araştırma durumu görülür. Herkesten, hareketlerinden, konuşmasından ve hatta gülüşünden şüphelenir. Her şeyden bir mana çıkarmaya , her sözün kendine hakaret anlamı taşıdığına inanır. Bu arada daha da ileri giderek kendisine komplo hazırlandığına, suikast hazırlandığına inanır.  

Paranoyak bir hasta için güvenilecek bir dost yoktur. Önceleri bu tür hezeyanlarını inceler ve zaman zaman mantıkla konuşur 

 Hastalığın ilerlemiş devrelerinde zekanın da sarsıntıya uğraması sonucu hırçınlaşma ve çeşitli tepkiler ortaya çıkar.  

Hastada ayrıca olmayan şeyleri duyma ve işitme hayalleri başlar. Kendisini çağıran, kulağına hakaret sözleri söyleyen, cesaret ve umut veren sözler duymaya başlar. Bu arada masal uydurmakta da oldukça ustalaşır. 

Paranoyakların bir başka belirtisi de bulundukları yerden sık sık göç etmeleridir. Bunun da sebebi, düşmanlarından kurtulmaktır. Evini, mahallesini ve hatta yaşadığı şehri değiştirenler olduğu gibi mesleklerini değiştirenlere de rastlanır. Bu tür hastalarda büyüklük fikirleri de belirir. Kendilerinin paşa soyundan geldiğine inanırlar. Hatta düşman kazanmalarını da bu soylu oluşa bağlarlar. 

Paranoyada yüzde on oranında soya çekimin rolü olduğu anlaşılmıştır. Kadınlarda bu hastalık genellikle menopoz ile birlikte başlayabilir. 

Paranoya bazen de sürekli hezeyanlardan çok nöbet nöbet gelen hezeyanlarla da kendini gösterir. Böyle durumlarda normal görülen bir kimse birden bire kral olduğunu ilan eder ve bunu herkese kabul ettirmek için iki, üç ay uğraştıktan sonra tekrar normal haline döner.  

Paranoyada tedavi hastanede yapılır. Bu tür hastalara şok tedavisi de uygulanmaktadır. 

PARANOYA ÇEŞITLERİ

Paranoyanın belirtileri birbirine benzemesine rağmen değişik şekilleri vardır. Bunlar; 

EVEGEN PARANOYA: 

Hastalığın bu şekli devre devre gelen nöbetler halindedir. Hastada paranoya belirtileri görülürken aniden iyileşme olur ve bu hal yıllarca sürer ve sonra yeni bir nöbet daha gelir. Bu tür hastalarda hayal alemi çok genişler. Kısa nöbet devresinde, kendisinin çok zengin olduğunu, meşhur kimselerin ona aşık olduğunu anlatır.  

HAFİF PARANOYA: 

Hastalığın belirtileri çok hafiftir. Hezeyan halleri artmadan geriler ve kaybolur. 

KISKANÇLIK PARANOYASI: 

Hastalığın bu çeşidinde endişe ve kıskançlık ileri derecede artar. Hasta erkekse karısını ya da kadın ise kocasını kıskanır, her hareketinden, her sözünden bir mana çıkarmaya başlar. Bundan başka, herkesin, eşinin durumunu bildiğini, onun kendisini başkaları ile aldattığı için yakınlarının kendisi ile alay ettiğini sanır. Bu tür paranoyaklar eşlerini daha çok baba, kayınbirader gibi yakın akrablarından kıskanırlar. Normal ilişkilerinden daima kötü anlamlar çıkarmaya başlarlar. Bu sebep ile adam öldürenlerine bile rastlanır. 

İCAT PARANOYASI: 

Paranoyanın bu cinsinde hastalar genellikle mesleklerinin dışında bir iş ile meşgul olurlar. Kendilerince planlar yapar değişik makineler ve aletler icat ederler. Bunların kendilerine tam bir güvenleri vardır. Tatbiki imkansız makinalar yapar hatta bazıları da çok önceden icat edilmiş ve kullanılmakta olan aletlere sahip çıkarlar. 

ASİLLİK PARANOYASI: 

Bunlar kendilerinin asil bir soydan geldiğini ileri sürerler ve buna tam anlamıyla inanmışlardır. Anne ve babasının gerçek evladı olmadığnı ileri sürerler. Kendilerini krallara ya da prenslere benzeterek bu konuda çeşitli masallar uydururlar. Hatta zaman zaman haklarını elde etmek için harekete bile geçenler olur. 

PEYGAMBERLİK PARANOYASI: 

Paranoyakların bazı türlerinde de hezeyan dine doğru yönelme gösterir. Bu tür bir hasta peygamber olduğuna inanır ve herkese de bu durumu kabullendirmeye çalışır. Tanrılık iddia edenlere bile rastlanır. Bunlar mucizeler bile göstermeye kalkarlar. Bu tür kimselerin çevrelerine ümmet topladıkları da görülmüştür.  

ŞEHVET PARANOYASI: 

Bu tür paranoyaklar büyük aşklar peşindedir. Cemiyet içinde sivrilmiş kişileri kendilerine aşık sanır hatta peşlerinden koştuğunu herkese söylerler. Böyle kimselerin çeşitli yayın organlarına geçen sözlerini kendilerine verilmiş bir işaret olarak kabul ederler. Bu devredenin sonunda da harekete geçerek kendilerine aşık olduğunu sanan kişilere evlenme teklifinde bulunurlar. Ancak, karşı tarafın habersiz oluşuna kızarak hayallerinde yarattıkları delilleri ortaya koyarak bunu ispatlamaya çalışırlar.   

HAK ARAMA PARANOYASI: 

Hastalar ömürlerini mahkemelerde, resmi devlet dairelerinde geçirerek kendilerine haksızlık yapıldığı iddiası ile haklarını elde etmeye çalışırlar. Bu tür hastalar uydurdukları yalanları öylesine güzel anlatır ki çevresindekiler onun hasta olduğunu anlayamazlar. Genellikle zekaları yerindedir. 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: