Nedir Sağlık Son Makaleler

PİŞİK NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Pişik, deri kıvrımları arasında sürtünmeden ya da çeşitli irkilmelerden meydana gelen kızartılardır. Pişik daha fazla, kasık, koltuk altı, memelerin altı ve apış arası gibi yerlerde olur. 

Pişik bebeklerde, derilerinin taze olması yüzünden çok görülen bir haldir. Büyüklerde ise daha çok ayak pişikleri görülür. Ayak parmakları arasındaki bu pişiklerin başlıca sebebi sıcak ve terdir. 

Pişik aslında hafif bir deri kızarmasından başka bir şey olmamasına rağmen araya mikroplar karışırsa iltihaplara ve yaraların açılmasına yol açar. Böyle durumlara meydan vermemek için pişiklere dikkat etmek gerekir. 

PİŞİK NASIL GEÇER

Pişik olan kısım, yarı yarıya su ile karıştırılmış alkol veya kolanya ile iyice silinmeli, kurulandıktan sonra üzerine talk pudrası ekilmelidir. Pişik şiddetli ise temizlendikten sonra üzerine melhem sürülmesi gerekir. 

Küçük çocuklarda pişiğin tedavisi için, altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirmek ve o bölgenin havalanmasını sağlamak hem pişiğin meydana gelmesini engeller, hem de varsa pişiğin iyi olmasını sağlar. Küçük çocukların altını kolalı yada nişastalı ılık su ile yıkamak pişik için yararlıdır. 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: