Zihnin iyileşme, acı kontrolü ve genel sağlık üzerinde halen tam olarak anlaşılmayan güçlü bir etkisi vardır. Plasebo etkisi buna dikkat çeker.

Massachusetts Genel Hastanesinde anestezi uzmanı olarak çalışan Henry K. Beecher, 1955’de sözde plasebo etkisini bildirdi ve klasik çalışması The Powerful Placebo (Güçlü Plasebo) adlı kitabını yayımladı.

Becher, vakaların yüzde 35’inde, herhangi bir etken bileşene sahip olmayan bir ilaç alan hastaların durumunda düzelme gözlendiğini iddia etti.

Tedaviye inanma sürecinin beyindeki kimyasal tepkimelere gerçekten bir etkisi olabileceği olası bir açıklamadır. Beynin etkilenmesi, daha sonra bağışıklık sistemi dâhil olmak üzere vücudun geri kalanını etkileyebilir. Bu, pozitif düşünmenin iyileşmeyi beraberinde getireceği yönündeki inancın temelini oluşturur.

Bir diğer açıklama ise plasebo etkisinin davranış değişikliğinin sonucu olduğudur. Çocukken, hasta olduğumuzda belli bir şekilde davranmayı öğreniriz. Bir tedavinin işe yarayacağına inanmak davranış değişikliği getirecektir. Bu da tutum değişikliğini getirir ve sonrasında beyin biyokimyasını etkileyebilir.

Beecher’in çalışmasının ardından The American Society of Psychosomatic Medicine (Amerikan Psikosomatik Tıp Derneği) plasebo etkisi ile ilgili araştırmaları sürdürmüştür.

Yazar Hakkında

admin