Kim Kimdir Tarihçe

RUJ NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Ruj, tüp içinde ıslak mum boyaya benzeyen, mumlu, sert bir maddedir. Dudaklarda ince renkli bir tabaka oluşturmak için kullanılır.

Ruju kim icat etti?

Milattan önce 7000 yılında, Eski Sümerler ve Mısırlılar muhtemelen dudaklarını boyayan ilk insanlardı. Günümüzde kullanılan ruj ise 1915 yılında Amerika’da, Maurice Levy tarafından icat edildi.

Rujun tarihçesi

Mısırlılar dudaklarını, ikisi de zehirli olan iyot ve cıva sülfat karışımı ile boyuyordu. Makyaj çağlar boyunca modanın bir parçası olmuştur. 1500’lü yıllarda İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in maiyetindeki kadınlar yüzlerini beyaza boyar, dudaklarına ve yanaklarına kırmızı renkte makyaj yaparlardı. Kırmızı renkli makyaj malzemesi balmumundan ve öğütülmüş kınkanatlı böceklerden yapılıyordu. Bugünkü haliyle ruj 1915’te icat edildi. Maurice Levy dudak boyası için dönerek açılan ilk metal tüpü tasarladı.

Ruj Nasıl Yapılır?

Ruj temel olarak üç maddeden yapılır. Mum, rujun kolay şekil verilecek sertlikte olmasını sağlar. Yağ, yayılmasına yardımcı olur, pigment de ruja renk verir. Bu üçlü karışım kalıplara dökülür, sonra da soğutulur. Ruja nemlendiriciler ve güneş koruyucu gibi diğer malzemeler de ilave edilebilir. Rujun inci gibi parlaması için de balık pulları kullanılır.

Günümüzdeki makyaj malzemeleri içinde en çok satılanı rujdur. Kalıcı rujlardan birisi yeşil renklidir fakat sürdüğünüz anda kırmızıya dönüşmektedir. Bu dönüşümün nedeni, rujun vücudunuzdaki yağlarla ve vücut ısısıyla tepkimeye girmesidir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: