Tarihçe

SAKIZ NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Sakız, renklendirilip tatlandırıldıktan sonra ağızda çiğnenen bir gıda maddesidir.

Sakızı kim icat etti?

Sakız ilk olarak Eski Yunanlar zamanında kullanıldı ama bu buluşu kimin icat ettiği bilinmiyor. Thomas Adams 1871 yılında sakızı Amerika’da başarıyla ambalajlayıp satan ilk kişi oldu.

Sakızın Tarihçesi

Eski Yunanlar dişlerini temizlemek ve nefeslerini tazelemek için sakız ağacı reçinesi olan ve mastika adını verdikleri maddeyi çiğnerdi.

İlk sakız 1848 yılında Amerika’da piyasaya sürüldü, ladin ağacının yapışkan öz suyundan yapılmıştı fakat çok popüler olamadı.

Meksikalı General Santa Ana, İspanyolca “chicle” olarak adlandırılan sakızı 1869 yılında New York’a getirdi. General Santa Ana, sakızını Meksika ormanlarındaki bir ağaçtan yapmıştı; getirdiği bu sakızı Thomas Adams adlı mucide gösterdi, o da bu sakızdan otomobil lastiği yapmayı denedi. Bu girişiminde başarılı olamayan Adams, 1871 yılında ürünü sakız olarak satmaya başladı.

Sakız nasıl yapılır?

Sakız, bir tür kauçuktur. Kauçuk, şeker ve başka tatlandırıcılarla karıştırılır. Çiğnediğinizde, tatlandırıcılar ağzınızda yayılır. Sakız, 1940’lı yıllara kadar “chicle” denen ve tatlandırıcılarla karıştırılan maddeden yapılıyordu. 2. Dünya Savaşı‘ndan sonra kimyagerler bu maddenin yerini alacak yapay sakızlar üretmeyi öğrendiler.

Bilim insanları, şekersiz sakız da üretti. Bu sakız şeker yerine, kayın ağacı kabuğundan üretilen bir yapay tatlandırıcı (ksilitol) içeriyor. Ksilitol, ağzınızdaki bakterilerin sayısını ve dolayısıyla çürükleri azaltır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: