Kim Kimdir Tarihçe

TELEVİZYONU KİM İCAT ETTİ?

Tarafından yazılmıştır admin

Televizyon, görüntüyü ve sesi alıcılara ulaştırmak için radyo dalgalarını kullanır.

Televizyonu kim icat etti?

Televizyonun tasarlanmasında birçok kişinin rolü oldu fakat Amerikalı Philo T. Farnsworth, televizyonu oluşturan ana parçaları icat eden kişi olarak kabul edilir.

Televizyonun tarihçesi

İskoç mühendis John Logie Baird, 1925 yılında mekanik televizyonu icat etti. Görüntüler pembe renkli ve pusluydu.

1927 yılında Amerikalı Philo T. Farnsworth günümüz televizyonlarında kullanılan elektronik tarama sistemi modelini üretti.

1931 yılında Vladimir Zworykin, Amerika’da elektronik kamera tüpünü icat etti. Aynı yıl İngiltere’de, Isaac Shoenberg, vericiler ve alıcılar üzerinde çalışıyordu.

Televizyon nasıl çalışır?

Televizyon istasyonu, görüntüleri ve sesleri ayrı ayrı elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu sinyaller vericiye gönderilir, verici de radyo dalgaları gönderebilmek için bu sinyalleri kullanır. Televizyon anteni radyo dalgalarını yakalar ve televizyona göndermeden önce tekrar elektrik sinyallerine dönüştürür. Sinyalin bir bölümü radyo alıcısına gider ve hoparlörden ses çıkmasını sağlar. Sinyalin diğer bölümü de görüntü oluşturmak için görüntü tüpüne gider.

Philo T. Farnsworth (1906-1971)

Philo T. Farnsvvorth, ahşap bir kulübede doğdu ve at üstünde okula gitti. Elektrik onu büyüledi ve on dört yaşına geldiğinde görüntüyü ekranda oynatmayı düşündü. RCA şirketi televizyon üretmek için Fransworth’un fikrini kullandı. Fransworth, hak ettiğini düşündüğü parayı almak için RCA şirketini mahkemeye verdi.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: