Son Makaleler Tarihçe

THEBAİ EGEMENLİĞİ

Tarafından yazılmıştır admin

Thebai, Boiotya kentlerini de egemenliğine geçirerek güçlenmişti. Atina’yla Sparta arasında yapılan barış koşullarına karşı çıkan, Thebai’ye karşı oluşan birleşik bir gücü, Thebaili komutan Epameimondros Leuktra Meydan Savaşında yenilgiye uğrattı (M.Ö. 371). Bu başarı, Thebai’ye büyük bir prestij kazandırınca Sparta’nın başında bulunduğu Peloponnes Birliği çözülmeye başlamıştır.

Leuktra’da, Epameinondas’ın uyguladığı “çarpık savaş düzeni” başarısına katkı sağlamıştır. Daha önceki savaşlarda, karşı karşıya gelen düşman güçleri düz birer saf şeklinde karşılıklı taarruz ediyorlardı. Çarpık düzende ise, iki kanattan oluşan ordunun bir kanadı güç merkezi durumuna getirilir; bu merkez düşmana taarruz eder ve düşmanı sersemletir, sonra ikinci kanat taarruz ederek düşmanı kıskaç içine alıp imha ederdi. Bu savaş düzeni sa­yesinde, kısa sürede Thebai, Yunanistan karasında söz sahibi olmuştur.

Thebai üstünlüğü, M.Ö. 362 yılında Epamainondas’ın Peloponneslilerle yaptığı Mantinea Savaşını kazanmasına rağmen, savaş sırasında yaralanması sonucu ölümü üzerine dağıldı. Kuşkusuz, Thebai Birliğinin dağılmasında, Atina gibi kültürel ve Sparta gibi askeri bir gelene­ğe sahip olmaması önemli bir etken olmuştur.

Müttefikler Savaşı (M.Ö. 357-355)

Thebai egemenliği, Yunanistan’da onarılması güç bir tahribat meydana getirince; Sparta ve Atina gibi devletler güçlerini kaybetmişlerdi. Bu yüzden Atina deniz egemenliğini uzun süre ayakta tutamamıştır. Kendisinden ayrılan birlik devletlerini toplamak için yaptığı mücadeleler sonuç vermemiş ve bu birliği yeniden kurmaya yönelik savaşlara tarihte “Müttefikler Savaşı” de­nilmiştir.

Eskiçağ Uygarlıkları

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: