Yaşam

VASABİ NASIL YETİŞTİRİLİR

Tarafından yazılmıştır admin

 

Japonya, çiğ balığa beslediği sevgiyle bilinmektedir. Başlıca ana yemeklerini suşi ve dilimlenmiş çiğ balık oluşturur. Bu yemeklerin yanında vasabi denilen doyurucu yeşil ezme kullanılır. Ulusal yemeklerine tat katan bir baharattır. Vasabi, içeriğinde karbonhidrat, yağ, protein ve lif içerir. Turpgiller familyasına üye bir bitkidir.

Japonya’nın Nagano köyü 15 hektarlık alanlarıyla en geniş vasabi tarlalarından biridir.

Vasabi yetiştirmesi oldukça zor bir bitkidir. Çünkü yetişmesi için oldukça özel koşullar gerekmektedir. Aşırı hassas vasabi tohumları 3 ila 5 ᵒC sıcaklıkta ekilmedikleri sürece yetişmezler. Doğa şartları bu duruma uyum sağlayıncaya kadar tohumlara soğutma işlemi uygulanır. Sıcaklığın uygun olduğunda genç vasabiler olgunlaşmaları için daha büyük bir yere taşınmadan önce 4 ayını fidanlıkta geçirirler.

 

 

Vasabiler fidanlıktan sonra çakıl taşlarının olduğu bölüme taşınırlar. Çünkü vasabi toprakta değil, sadece çakıl tarlalarında yetişebilir. Kökler çakıl taşları ve sürekli akan su arasında gelişir. Taştan oluşan yataklar tamamen temiz olmalıdır. Bu sebeple çakıl yataklar, taşları oluşabilecek tozdan arındırılabilmek için düzenli olarak rotovatör tarafından çevrilir. Sonrasında sürekli temiz akan su tüm çöpü, kiri temizler. Ayrıca bu yerlerin yabani ot ve bakterilerden de arındırılması gerekir. Fakat bakterileri öldürmek için hiçbir kimyasal madde kullanılamaz. Bu durumda kullanılabilecek teknik ise lehim lambalarının yakılmasıdır. Çiftçiler tüm istenmeyen organizmaların tamamen yok olduklarına emin olana kadar çakıl taşlarını kavurucu alevlerle yakarlar. Çakıl yatakları hazır olduklarında vasabiler fidanlıklardan toplanır, kökleri budanır ve tekrar ekilir.

Vasabinin mantıksız olan diğer bir isteği ise saf kaynak suyudur. Çakıl yataklarının yakınında bulunan Japon Alp Dağlarından yararlanılır. Bu büyük dağlar, durmaksızın doğal, saf kaynak suyu sağlar. Ama vasabi yetiştirmek için suyun sadece saf olması yetersizdir, aynı zamanda su ılık da olmalıdır. Vasabinin yetişmesi için suyun yıl boyunca 7-13 ᵒC aralıkta olması gerekir. Sıcak su kaynakları tarlayı ısıtıp, sıcaklığı sabit 13 ᵒC derecede tutarlar. Bu şartlar sağlandıktan 18 ay sonra bu şımarık bitkilerin artık hasat zamanı gelmiştir.

Her yıl 300 ton vasabi hasat edilir. Toplanan her bitki tazeliğini korumak amacıyla hemen işlenmelidir. Önce kökler ve ölü yapraklar temizlenir. Yapraklar başta olmak üzere yenilebilen kısımları özenle kesilir. Kökleriyle aynı tattaki taze yapraklar da yenilebilir. Saplar makaslanır ve bağlanır. Doyurucu, yeşil pürenin yapıldığı kısım ise köktür. Püre yapımında özellikle kurutulmuş köpek balığı derisinden yapılma özel rendeler tercih edilmektedir. Ayrıca metal rende oroşigane de kullanılmaktadır.

Üretimi zorlu bu bitkinin Japonya’da kullanım alanı oldukça geniştir. Birçok çeşitli ürün bulmak mümkündür. Vasabi çikolatası, vasabi turşusu, vasabi ekmeği, vasabi sosisi hatta vasabi dondurması bile.

KAYNAK: Discovey Science

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: