Nedir Tarihçe

AMBULANS TARİHÇESİ, AMBULANSIN TARİHSEL GELİŞİMİ

Tarafından yazılmıştır admin

Ambulans hizmetleri, büyük ölçüde gelişerek oldukça eğitimli görevlileriyle hayat kurtaran tedavileri birkaç dakika içinde verebiliyor ve hastayı en yakın hastaneye hava, kara, deniz ya da demir yoluyla taşıyabilir.

Bilinen ilk yardımcılar St. John Şövalyeleri’ydi. 11. Yy. da haçlı seferleri sırasında savaş alanındaki askerleri tedavi ettiler. Yaralı askerleri savaş alanının dışına taşıma uygulaması 15. Yy. da İspanyol ordusunun ilk defa ambulancarias yani askeri hastaneleri kullanmasıyla gelişti.

İlk resmi ambulansları Büyük Fransız Ordusu Başcerrahı Baron Dominique Larrey oluşturdu. Bu ambulanslar 1793’te Napolyan tarafından yönetilen orduda kullanıldı. Larrey’nin ambulances volantes adını verdiği ambulanslar, savaş alanında ilkyardım hizmeti veren ve yaralı askerleri sahra hastanelerine götüren eğitimli görevlileri taşımak için kullanılan atlı vagonlardı.

İlk sivil ambulans 1865’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Cincinnati’deki Commercial Hastenesi’ne bağlıydı. Bunu çok geçmeden diğerleri izledi, ambulanslar hızlı hareket edebilsin diye atlara bağlı bırakılırdı ve tıbbi malzeme de taşırlardı.

Motor gücüyle çalışan ilk ambulans 1899 yılında kullanılmaya başlandı. O zamandan beri erken müdahalenin önemiyle ilgili yapılan araştırmalarla birlikte ambulanslar çok daha özelleştirilip geliştirildi. Olay yerinde hayat kurtaran ilaçlar vermek için eğitilmiş ekipleriyle hava ve kardiyak ambulansları ortaya çıkmıştır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: